Copyright © 2007  BDK All rights reserved.

Brzozowski Dom Kultury

Galeria Na Strychu

Galeria Na Strychu zaprasza na wernisaż wystawy

ADA FLOREK WATERCOLORS. TAM I Z POWROTEM  

Połączony z koncertem jazzowym zespołu ILONA DAMIĘCKA TRIO


Wernisaż: 8.10.2022, godz. 18:18

Wystawa otwarta: 8-31.10.2022

Galeria Na Strychu – Brzozowski Dom Kultury, ul. A. Krajowej 3, BRZOZÓW


Więcej informacji tel. 13 43 419 38 lub 888132371


-------------------------------

O wystawie…


„ADA FLOREK WATERCOLORS. TAM I Z POWROTEM” to projekt prezentujący malarstwo niezwykle utalentowanej akwarelistki.

Malarka zabiera nas w podróż – tam i z powrotem – z rodzinnego miasteczka Brzozowa do Holandii, Niemiec, Francji, aby powrócić w rodzinne strony. Jest to podróż sentymentalna, której towarzyszą wspomnienia i retrospekcje.

Artystka przedstawia w swoich pracach fragmenty architektury, smaki, zapachy, kolory, które jej towarzyszyły w podróży. Obrazy architektoniczne przybliżają miejsca, w których była, mieszkała albo do których chętnie powracała. Nie są to miejsca przypadkowe, tylko takie, których doświadczyła, które kojarzą się z konkretnymi osobami, odnoszą do nawiązanych relacji, przeżyć i zdarzeń.

Znak rozpoznawczy Ady Florek to perfekcyjna wręcz dbałość o detal. Malarka po mistrzowsku buduje pędzlem oglądaną rzeczywistość, nadając jej dyskretnie i w wysublimowany sposób rys swojego twórczego postrzegania. To sprawia, że odbiorca nie do końca może być pewny, gdzie realizm ustępuje kreacji.


-------------------------------

Ada Florek jest akwarelistką – realistką. Mieszka i tworzy w Turzym Polu na Podkarpaciu. Urodziła się w Brzozowie w 1976 roku, uzyskała dyplom z form użytkowych w Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie, studiowała Historię Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Technikę akwareli odkryła w 2006 roku i od tego czasu jest jej pasją. W swojej twórczości stara się uchwycić prostotę i piękno, które odnajduje w zwykłych przedmiotach i miejscach. Wybór tematu jest dla niej niezwykle istotny. Musi ją zarówno inspirować, jak i stanowić wyzwanie. Niezależnie od tego, czy jest to martwa natura, architektura, czy inny wątek malarski, jej pragnieniem jest nawiązanie kontaktu z widzem i wzbudzenie w nim emocji.

Jej prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach na całym świecie, m.in. w Polsce, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Holandii, Niemczech, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.


www.adaflorek.com


————————————————Ilona Damięcka – polska pianistka jazzowa, wokalistka i kompozytorka. Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Laureatka Konkursu kompozytorskiego im.Krzysztofa Komedy w Słupsku w 1999 roku – III nagroda za utwór „Bossa For Bosa” do tekstu Andrzeja Schmidta.


Artystka ma w swoim dorobku artystycznym pięć płyt, w tym dwie autorskie – „Hurry Up” – Siloe Records, „Fifth Side”- Siloe Records, „Monk’s Midnight” – Hevhetia, „Pieśni Polskie” – Tomasz Licak Music.


W sierpniu 2020 roku ukazała się kolejna, druga autorska płyta, tym razem nagrana w trio z Pawłem Urowskim i Krzysztofem Szmańdą wydana przez wytwórnię Soliton.


Ilona Damięcka współpracowała z najwybitniejszymi polskimi muzykami takimi jak: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Cudzich, Henryk Miśkiewicz, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Marcin Pospieszalski, Przemek Dyakowski, Mietek Szcześniak.


Również koncertowała z muzykami z Dani i Włoch.

Ilona Damięcka jest bardzo wszechstronną artystką, która zarówno jako pianistka jak i wokalistka porusza się w środkowym nurcie jazzu, także w muzyce free jazzowej. Jak ktoś napisał: „piękna, zdolna, wrażliwa, o ciepłej barwie głosu..”.

Muzyka z albumu „Hope” jest muzyką ilustracyjną. Począwszy od pierwszego utworu „The Sea”, a kończąc na wokalnym „Ten Four” album przepełniony jest w większości minimalizmem i subtelnym ciepłym brzmieniem. Na płycie pojawia się też ukłon w stronę wielkiego mistrza Tomasza Stańki i jedną kompozycję Ilona Damięcka dedykuje właśnie Jemu.

Ilona Damięcka zagra z Michałem Jarosem na kontrabasie i Igorem Hnydynem na perkusji.
Zrealizowano dzięki wsparciu:


„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”


„Dofinansowano ze środków Gminy Brzozów”


Partner projektu: Stowarzyszenie Przestrzeń Twórcza


Patronatem medialnym wydarzenie objęły:

Polskie Radio Rzeszów

Powiat Brzozowski TV

Brzozowiana.pl

Brzozow.info

infopodkarpacie.pl

Brzozów24.pl

Brzozowska Gazeta Powiatowa

Wiadomości Brzozowskie